Ogrzewanie domu gazem - 10 zalet!

OGRZEWANIE DOMU GAZEM - 10 ZALET!

Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla domu jest kluczowym krokiem w dbaniu o komfort termiczny oraz efektywność energetyczną. Jednym z najbardziej popularnych i sprawdzonych rozwiązań w tej dziedzinie jest ogrzewanie gazem. Gaz cieszy się uznaniem ze względu na szereg korzyści, jakie przynosi użytkownikom. Jedną z najważniejszych zalet jest efektywność energetyczna. Ogrzewanie gazem uznawane jest za jedno z najbardziej wydajnych rozwiązań energetycznych dostępnych na rynku. Dlatego warto poznać inne zalety tego typu ogrzewania.

ZALETY:

  1. Czystość i oszczędność miejsca

Ogrzewanie gazem ułatwia utrzymanie czystości w domu, ponieważ gaz nie powoduje brudu, jak to ma miejsce w przypadku drewna, węgla czy brykietów. Nie ma potrzeby przechowywania paliw stałych, co eliminuje konieczność wygospodarowania dodatkowego miejsca na składowanie. Ponadto, nie trzeba regularnie czyścić pieca z popiołu, co znacznie ułatwia utrzymanie porządku.

  1. Efektywne zarządzanie energią

Gazowe systemy grzewcze charakteryzują się zdolnością do szybkiego osiągania wysokich temperatur. To istotne, zwłaszcza gdy użytkownik potrzebuje nagłego wzrostu temperatury w pomieszczeniach. Szybka reakcja na zmienne warunki klimatyczne lub potrzeby mieszkańców przyczynia się do efektywnego zarządzania energią.

  1. Niska emisja dwutlenku węgla

Ogrzewanie gazem w porównaniu do węgla czy drewna jest jednym z bardziej ekologicznych rozwiązań na rynku, dodatkowo coraz częściej mieszanki paliwowe zawierają więcej wodoru, który zmniejsza wydalanie dwutlenku węgla do atmosfery. Mówi się, że pompy ciepła i ogrzewanie elektryczne są bardziej ekologiczne. Należy jednak pamiętać skąd pozyskiwana jest energia elektryczna. W Polsce uzyskuje się ją głównie z elektrowni węglowych, które nie należą do najbardziej ekologicznych.

  1. Dostępność 

Infrastruktura gazowa jest bardzo dobrze rozwinięta, co umożliwia łatwy dostęp do tego źródła energii. Gazy ziemne są transportowane przez rozbudowaną sieć rurociągów, co gwarantuje stabilność dostaw i sprawia, że mieszkańcy obszarów objętych siecią mogą łatwo skorzystać z ogrzewania gazowego. Dodatkowo w miejscach, gdzie dostęp do sieci jest utrudniony można zamontować zbiornik na gaz

  1. Stabilność dostaw

Gaz ziemny jest produktem, który może być dostarczany w sposób ciągły i bez większych przerw. To oznacza, że użytkownicy nie muszą martwić się o nagłe przerwy w dostawach, co czasem może być problemem w przypadku niektórych innych źródeł energii jak na przykład prądu.

  1. Automatyzacja ogrzewania

Systemy ogrzewania ciągle się rozwijają. Są praktycznie bezobsługowe dzięki panelowi sterowania, gdzie ustawiamy godziny i temperaturę. Niektóre modele posiadają więcej funkcji dlatego warto też zwrócić na to uwagę.

  1. Hybrydowość

Systemy ogrzewania gazowego bardzo dobrze współpracują z innymi systemami, z którymi mogą współpracować. Można posiadać kocioł gazowy oraz elektryczne ogrzewanie podłogowe  – w przypadku awarii jednego systemu nie trzeba martwić się o odpowiednią temperaturę.

  1. Rozwój technologii i przyszłość gazu 

Wraz z rozwojem technologii, zyskały też kotły gazowe. Już teraz wiele z nich przystosowanych jest do spalania różnych mieszanek i coraz więcej produktów posiada oznaczenie H2 Ready.

Przykłady kotłów z oznaczeniem H2 Ready: 

Viessmann: VITODENS-100W

Immergas: VICTRIX TERA V2 PLUS EU

  1. Niskie koszty ogrzewania gazem

Gaz jest paliwem o wysokiej wartości opałowej co oznacza jego bardzo efektywne wykorzystanie podczas procesu spalania. Gazowe urządzenia grzewcze są także tanie w utrzymaniu, to wpływa na koszt końcowy. Dodatkowo w 2024 roku istnieje możliwość złożenia wniosku o zwrot podatku VAT. Refundacja podatku VAT przysługuje tym gospodarstwom domowym, których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Wzór wniosku

  1. Wszechstronność

Ogrzewanie gazem może być stosowane zarówno w nowych, jak i istniejących budynkach. Ogrzewanie gazowe jest wszechstronne i dostępne dla każdego typu nieruchomości.

Przeczytaj także:

Outlet

Kontakt

al. Piłsudskiego 143, 92-236 Łódź
Godziny otwarcia

PN-PT 07:00 - 16:00

Jak dojechać
Mielczarskiego 55, 25-709 Kielce
Godziny otwarcia

PN-PT 07:00 - 16:00

Jak dojechać
al. Piłsudskiego 143, 92-236 Łódź
Godziny otwarcia

PN-PT 08:00 - 16:00

Jak dojechać
Zgłoszenie serwisowe on-line Wyślij zgłoszenie serwisowe