PURMO Ulow-E w Promocji!
PROMOCJA ULOW-E!
Jak zmniejszyć koszty ogrzewania w domu?
W ciągu ostatnich lat kilkaset tysięcy Polaków zdecydowało się na zakup i instalację pompy ciepła, także w istniejących budynkach. To energooszczędne źródło ciepła może znacznie obniżyć koszty ogrzewania, jednak… nie zawsze. Dlaczego? Ponieważ sama pompa ciepła niewiele zmieni jeśli nie spojrzymy na instalację całościowo. W jakich sytuacjach pompa ciepła sprawdzi się w modernizowanych domach, co należy zrobić i jak się przygotować, aby inwestycja nie była równoznaczna z kosztownym remontem generalnym?
Zakładając, że mamy sytuację wyjściową, w której pompa ciepła jest odpowiednio dopasowana do budynku (czyli nie za duża i nie za mała), a dom posiada odpowiednią izolację, należy skupić się na modernizacji istniejącej instalacji.
Nowa pompa i stara instalacja – od czego zacząć?
Na rynku utarło się przekonanie, że pompa ciepła najbardziej efektywnie współpracuje z niskotemperaturowymi emiterami ciepła, takimi jak popularne w naszym kraju ogrzewanie podłogowe. Ale w przypadku modernizacji nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. „Przede wszystkim bardzo rzadko zdarza się, że wcześniej w całym domu zamontowane zostało ogrzewanie podłogowe spełniające wymagania nowoczesnej pompy ciepła. Jeśli tak było, to mamy sytuację idealną - wystarczy odpowiednio wyregulować system i zrobić odpowiednie nastawy. Jeśli nie, a chcielibyśmy zainstalować „podłogówkę” w całym domu, inwestora czekają bardzo wysokie koszty związane z remontem – zerwanie starych posadzek, montaż ogrzewania i nowych podłóg oraz czasem jego wykonania, w którym nie można eksploatować pomieszczeń. Dlatego bardzo mało inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie, jeśli w grę nie wchodzi równoczesny remont generalny budynku” - mówi Piotr Krzemiński Manager Technicznego Wsparcia Sprzedaży w Purmo.
Jest kilka efektywnych rozwiązań i możliwości, ale wszystko zależy od „stanu wyjściowego”. Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem (!) będzie wykorzystanie istniejących grzejników (o ile są one dobrej jakości i klasy), przesunięcie ich do mniejszych pomieszczeń oraz zakup nowych do większych pokoi. Ale w tym przypadku zacząć jednak należy od analizy stanu wyjściowego. Jeżeli mamy istniejącą instalację cieplną, gdzie na zasilaniu mamy obecnie 75°C, a chcemy doprowadzić do 55°C, to oznacza, że musimy zastosować ok. dwukrotnie większe grzejniki. W tej sytuacji trzeba zacząć od inwentaryzacji tego co mamy w domu i analizy gdzie można przesunąć istniejące grzejniki, a jakie trzeba zakupić i zainstalować. Jest to ważne, bo często zdarza się, że w starszych domach grzejniki dobierane były z „zapasem” lub dom został w ostatnich latach docieplony. W takim przypadku bardzo pomocna będzie specjalna aplikacja opracowana przez ekspertów – Purmo Calculator (dostępna w aplikacji mobilnej), która pomoże obliczyć jakie grzejniki dla danej mocy potrzebujemy w danym pomieszczeniu. Odpowiedni dobór grzejników, połączony z przesunięciem istniejących do innych pomieszczeń oraz montażem nowych może dać nam oczekiwany efekt.
Rozwiązania do zadań specjalnych
W sytuacji kiedy potrzebujemy „mocniejszych” rozwiązań warto zastanowić się nad zastosowaniem grzejników do zadań specjalnych z dodatkowym wymuszeniem konwekcji wewnątrz grzejnika, dzięki czemu moc grzewcza jest aż do 60% większa. Nowy niskotemperaturowy grzejnik panelowy Ulow-E został opracowany specjalnie z myślą o współpracy z pompą ciepła. Dzięki specjalnej konstrukcji z wbudowanymi wentylatorami ma wydajność cieplną nawet o +60% większą w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. „Nie mówimy tutaj o dostępnych na rynku osobnych, modułowych „wiatraczkach” montowanych nad lub pod grzejnikami, które z różnych względów są rozwiązaniem doraźnym i niezbyt ergonomicznym. W porównaniu do grzejnika Ulow-E podnoszą one jedynie minimalnie wydajność grzejnika, bardzo nieznacznie podwyższając temperaturę w pomieszczeniach” – mówi Piotr Krzemiński.
A co w sytuacji kiedy potrzebujemy zwiększyć moc grzewczą dwu- czy trzykrotnie i nie mamy miejsca w domu na tak duże grzejniki? Albo gdy chcemy aby ogrzewanie podłogowe i „grzejnikowe” pracowało z tą samą niską temperaturą wody w instalacji? W takim przypadku jedynym możliwym rozwiązaniem będą klimakonwektory (np. Vido S2 marki Purmo).
Dlaczego warto wybrać grzejnik niskotemperaturowy z wentylatorami Ulow-E?
Instalacja pompy ciepła jest ważnym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonego ogrzewania, ponieważ niskie temperatury systemu zapewniają jej wydajną pracę. Grzejnik niskotemperaturowy Ulow-E z wbudowanymi wentylatorami wymuszającymi większą konwekcję, optymalnie wykorzystuje niskie temperatury zasilania i gwarantuje szybką dystrybucję ciepła. Co więcej, w większości przypadków można go podłączyć do istniejącej instalacji rurowej, dzięki czemu nie są konieczne żadne zmiany w sieci przewodów centralnego ogrzewania i możliwa jest szybka wymiana.
Ulow-E: grzejnik do pomp ciepła
Ulow-E to niskotemperaturowy grzejnik panelowy, który został opracowany specjalnie do współpracy z pompą ciepła. Te nowoczesne źródła ciepła działają najbardziej efektywnie przy niskiej temperaturze systemu. Grzejniki z wentylatorami przeznaczone do niskotemperaturowych instalacji, takie jak Ulow-E, wspomagają konwekcyjną emisję ciepła za pomocą wbudowanych wentylatorów, które włączają się automatycznie powyżej 28oC na powrocie (przy włączonym włączniku na pozycji 1) i mogą w ten sposób zwiększyć całkowitą wydajność cieplną nawet o 60% w porównaniu z grzejnikiem o tych samych rozmiarach. Pozwala to na ustawienie znacznie niższej temperatury systemu w celu oszczędzania energii bez obniżania komfortu cieplnego w pomieszczeniach.
Zastosowanie grzejników niskotemperaturowych Ulow-E w modernizacji systemu grzewczego
Grzejnik niskotemperaturowy z wbudowanym Ulow-E jest bardzo interesującą opcją dla projektów renowacyjnych. Dzięki 6-ciu różnym wariantom podłączeń można go z łatwością wykorzystać jako zamiennik standardowych grzejników Ventil Compact i Compact, często bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji w instalacji rurowej. Standardowe podłączenie dolne prawe można przekształcić w podłączenie dolne lewe, po prostu obracając grzejnik o 180 stopni. Dostępne są również cztery opcje podłączenia grzejnika z boku istniejących rur: po tej samej stronie z prawej lub lewej strony lub naprzemiennie (po przekątnej). Odpowiednie zawieszenia ścienne typu Monclac MCA-D, a także śruby i zaślepki wchodzą w zakres dostawy. Ponadto Ulow-E jest obsługiwany tak samo jak zwykły grzejnik płytowy za pomocą głowicy termostatycznej. Oznacza to, że przy wymianie starych grzejników na grzejnik do instalacji niskotemperaturowych Ulow-E, nie ma żadnej różnicy w działaniu dla klienta w porównaniu do poprzednich grzejników
Ulow-E: jeden grzejnik do wszelakich zastosowań
Budynki, w których należy dostosować system ogrzewania, są bardzo zróżnicowane. Dlatego dla nas najważniejsze było zaoferowanie kompletnego rozwiązania, które nie tylko imponuje elastycznością zastosowań oraz w instalacji, ale także łatwością obsługi i wzornictwem. Grzejnik niskotemperaturowy z wentylatorem Ulow-E jest dostępny w klasycznym wzornictwie, które pasuje do każdego pomieszczenia. Jego kompaktowe wymiary umożliwiają instalację na niewielkiej przestrzeni bez uszczerbku dla mocy grzewczej. Ponadto, niewidoczne, centralnie wbudowane wentylatory są ciche i pracują na poziomie zaledwie 25 dB, dzięki czemu nie przeszkadzają podczas codziennej pracy. Ulow-E posiada również łatwo dostępny włącznik (0/1) umieszczony na przewodzie elektrycznym służący do włączania/wyłączania wentylatorów, na przykład w miesiącach letnich lub w nocy w sypialniach.
Outlet
Kontakt
PN-PT 07:00 - 16:00
PN-PT 07:00 - 16:00